Pożyczki przez internet i ich koszty

kredyty przez internetGdy mówimy o pożyczkach przez internet, często mamy na myśli po prostu kredyty gotówkowe. Pożyczka przyjęła się jako uogólnienie pożyczania pieniędzy od jednostki, która taką usługę oferuje. W praktyce banki udzielają kredytów, natomiast pożyczki zazwyczaj są udzielane przez firmy pożyczkowe, parabanki i inne jednostki, trudniące się pożyczaniem pieniędzy.

Uogólnijmy pożyczki przez internet

Na potrzeby tego artykułu, umówmy się, że uogólnimy pożyczki przez internet, jako wszystkie formy pożyczania pieniędzy. Z czym to się dokładnie wiąże i z jakimi kosztami się spotkamy.

Koszty pożyczki przez internet

Oczywiście podstawowym kosztem takiej pożyczki przez internet jest oprocentowanie, jednak banki, jak i firmy pożyczkowe, często manipulują oprocentowaniem, podając na przykład 2% oprocentowania od kredytu. O ile jest to prawdą, to klient myśli że całkowity koszt pożyczki to właśnie 2%. Niestety nie. Oprocentowanie to nie jedyny koszt kredytu. Do tego dochodzi jeszcze marża, prowizja, ubezpieczenie lub inne opłaty (tzw. koszy manipulacyjne), które najczęściej są doliczane przez firmy pożyczkowe.

Stąd nie zwracajmy uwagi na samo oprocentowanie, a na całkowity koszt pożyczki.

Czym jest całkowity koszt pożyczki?

To podsumowanie wszystkich kosztów, które składają się na pożyczkę i zestawienie ich w jednym punkcie. Jeśli pożyczamy 1000 zł, mamy x% oprocentowania, x zł prowizji za udzielenie pożyczki, x % marży i x zł ubezpieczenia, to tak naprawdę nie wiemy jaki będzie całkowity koszt usługi. Raty nie oddają wszystkiego, bo nie każdy pomnoży sobie kwotę raty miesięcznej przez okres trwania kredytu (naprawdę nie wszyscy to potrafią).

Natomiast gdy widzimy, że kredyt to 1000 zł, a całkowity koszt kredytu to 400 zł, to sami możemy stwierdzić czy warto zaciągnąć taki kredyt, czy też nie, to będzie nasza subiektywna decyzja.

Jakie koszty pożyczki przez internet można ominąć?

Najczęściej nie musimy płacić ubezpieczenia. Mało kto wie, że ubezpieczenie pożyczki czy kredytu to opcja dodatkowa (można o tym poczytać też tutaj: http://www.rzu.gov.pl/vademecum-ubezpieczonego/abc-ubezpieczen/Ubezpieczenia_kredytow__2868). W praktyce można tego uniknąć, gdyż w wielu przypadkach to tylko zbędny koszt, który i tak w razie problemów, ciężko byłoby wynegocjować. Dlatego przy małych kredytach można swobodnie z niego zrezygnować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.